10 Keshilla Per Lekure Te Shendetshme.

Nga Dinejda
Shkruar ne 26 Apr 2012 ora 11:13am

A e dini se lekura e nje personi te rritur peshon mesatarisht 3.2kg dhe ka perafersisht 300 milion qeliza te lekures?!! Lekura juaj eshte organi me i madhe ne trup qe keni. Te kesh lekure qe duket e shendtshme nuk eshte vetem breng kozmetike. Kur lekura duket e shendetshme kjo eshte ne pergjithsi pershkake se ESHTE e shendetshme! Ne vijim keni 10 keshilla per lekure te shendetshme qe mund ti praktikoni.

  1. Gjeja me e rendesishme qe mund te beni per te mbrojtur lekuren tuja eshte te ndalosh pirjen e duhanit apo akoma me mire te mos fillosh fare kurre. Duhani eshte i tmerrshem per shume organe dhe shkakton mplakjen e hershme dhe zverdhjen e lekures. Timi i duhani qe lirohet ne ajer thane lekuren tuaj gjersa timi qe thithni ngushton enet e gjakut keshtu duke zvogluar sasin e gjakut qe rrjedh ne lekure dhe si rezultat lekura juaj nuk arrin te ushqehet me materiet ushqyese esenciale.
  2. Pini Uje. Te pish 8 deri 10 gota uje ne dite te ndihmon te mbani lekure te bute dhe me me pak gjasa per tu rrudhur. Per dobit shendetsore te ujit lexo kete post: Te mirat shendetsore te ujit
  3. Mbroj lekuren tuaj nga efektet e demshme te ekspozimin ne diell. Mos dil jashte ne diell gjate koheve oreve kur dielli rrezon pingul, mbaj kapel dhe syze dielli, dhe behu i mire me vetveten e perdor mbrojtes SPF 15 apo me te larte per ti mbrojtur vendet qe ekspzohen ne diell. Era dhe te ftohtit jane po ashtu te demshme ndaj vendeve te lekures qe ekspozohet ndaj tyre e veqanarisht buzet. Perderisa mbrojtesit e buzeve dhe lubrikantet tjere me permbajte SPF ndihmojne, buzet e qare gjithashtu tregojne dehidrimin (mos pirjen e mjaftueshme te ujit).
  4. Pamja e jashtme gjithashtu reflekton se cka ka brenda. Ushqehu me ushqime te shendtshme dhe diet mire te balancuar me shume fruta dhe perime.
  5. Sigurohu qe mire te largosh make-up (shminkimin) nga fytyra para se te flini. Nje lekure e pastert eshte lekure e shendoshe. Por mos e tepro. Larja e tepert largon yndryrat ne fytyre nga shtresat e jashtme te lekures dhe mund te provokoj dermatitis apo lekuren e thate.
  6. Apliko moisturizer (pomad lageshtie) pas nje tushi te ngrohte sepse eshte shume e dobishme per lekure. Por rregull qe duhet mbajtur eshte qe gjithmon te aplikoni moisturizer ne fytyre pas cdo pastrimi te fytyres (idealisht mengjes dhe mbremje).
  7. Privimi nga gjumi gjithashtu shkakton deme ne trup ne pergjithesi por veqanarisht ne fytyren tuaj. Menyra me e mire qe ti hiqesh qafe ato qanta te syve te lodhur qe shfaqen nder sy eshte qe te fleni mire dhe te beni nje gjume te mire nate rregullisht.
  8. Ushtrimet jane gjithashtu te mira per te gjithe trupin tuaj por veqanarisht per lekure. Ushtrimet ndihmojne qe te rritet toni i lekures dhe mirembahet elasticiteti saj. Ushtrimet gjithashtu rrisin rrjedhen e gjakut ne lekure dhe i japin nje vizellim te shendetshme.
  9. Vitaminat dhe mineralet jane po ashtu te rendesishme per organet tuaje e ketu nuk perjashtohet as lekura. Provo te marresh multivitamin me anti-oksidues per dite.
  10. Nese keni probleme me lekure sikur kroje, tharje, lytha te dyshimt apo skuqje eshte mire te konsultoheni me mjekun apo dermatologun. Sikur me te gjithe problemet tjera mjeskore edhe keto me se miri heret diagnostifikohen dhe trajtohen se sa me vone.

Ketu keni 10 keshilla per lekure te shendetshme. Nese ju lexues dini edhe ndonje keshill qe ia vlen te shtohet mos hezito dhe trego ne komente.