Barsaleta per te gjithe

Nga Dorjan
Shkruar ne 17 Apr 2012 ora 7:06pm

 

Dy emigrante ne greqi

Takohen nje dite dy shqiptare ne greqi.
mire po njeri prej tyre ishte memec, dhe i mbahej goja.
i pari :- si e ke emrin ti o patriot?
i dyti :- Mu..mu ..ha..ham..med. po ti si e ke emrin?
i pari :- edhe une ashtu si ti e kam, por jo aq te gjate….

Cmimi

Dy shoke.
I pari :- Mora vesh se u bere me djale e ?
Hajt me jete te gjate
Po emrin si ia vute?
I dyti :- Cmim.
I pari :- Cmim? Ceshte ky emer, se nuk e kam degjuar ndonjehere?!
I dyti :- Ia vume kete emer qe te rritet sa me shpejt !!!…

Mesazhi i veshtire
Sadam Hyseini, para se te kapej vendosi ti dergoje nje leter Bushit, ku i shkruante se ishte gjalle.
Pas firmes se Sadanit ne leter shkruhej:
ELOH SSA OLLEH
Bushi, nuk mundi ta kuptonte, mesazhin, dhe ia dha Kolin Pauellit.
Edhe ky nuk e kuptoi, dhe ia dergoi letren CIA-s.
As CIA se kuptoi dhe ia dergoi letren nje ksperti te larte.
Eksperti e pa, dhe i tha Kolin Pauellit.
Eksperti :- Ndoshta, presidenti duhet ta lexoje mesazhin mbrapsht, pasi edhe Sadami e ka shkruar mbrapsh, ashtu si ne gjuhen e tij.
Dhe ne te vertete fjala ishte:
“Hello ass hole” !!!…

Pleshtat
Dy pleshta dalin nga kinemaja. Njeri qe i thote shokut:
– Do ikim ne kembe apo marrim ndonje qen?

Gjurmet
Dy bjonde po shetisnin neper nje pyll kur papritmas njera ndalon dhe thote: “Oh, shiko gjurmet e nje dreri” Bjondja tjeter e shikon drejt e ne sy dhe i thote: “Po ato jane gjurmet e nje ujku, dhe jo dreri”. “Jo, i thote tjetra perkundrazi ato jane gjurmet e nje dreri, as qe e ve ne diskutim nje fakt te tille” Vazhduan te grinden me njera-tjetren derisa, pas rreth gjysme ore u shtypen nga nje tren.

Bileta

–Dy cifute ishin ulur ne tren perballe dy te krishtereve. Krishtereve ju ndriten syte kur pane se cifutet kishin vetem nje bilete dhe i pyeten:Po ju, more, cfare keni ndermend te beni? Pse keni vetem nje bilete?Eeeeee, – ia kthejne cifutet, – puna jone pune cifuti! Nuk harxhojme pare kot ne.Po cfare keni ndermend te beni? – pyeten te krishteret.Ja kini per ta pare – thane cifutet duke u zgerdhire me njeri tjetrin.Pas pak hyn fatorinoja ne vagon. Cifutet ia mbathen vrapit e vajten ne hale. Erdhi fatorinoja, e merr biletat te krishtereve, me pas vajti e i trokiti deres se hales. Dera e hales u hap pak dhe prej saj doli nje dore me nje bilete. Fatorinoja mori bileten dhe iku. Me pas dolen cifutet nga halja dhe i thone te krishtereve: “He mo, a e pate fatorinon si e hengri ?!”. “Uaaa!- thirren te krishteret, – Ju mor cifute cpaskeni qene, qenkeni te rrezikshem ju! Edhe ne neser keshtu kemi per ta bere”. Te nesermen, sipas llafit, vine të dy të krishteret me nje bilete, kur cte shikonin! Te dy cifutet ishin pa bilete fare.”Ua ! Po sot more, si keni per tia bere?””Sot kemi nje stil edhe me te mire!”- ia kthejne cifutet. Te krishteret ferkuan duart prej qefit dhe mezi po prisnin qe ta mesonin stilin e ri. Pa hyre mire fatorinoja ne vagon, ia mbathen te krishteret e hyne ne hale. Mbas atyre vajten dhe cifutet, i trokiten deres se hales dhe prej andej doli nje dore me nje bilete. Pasi cifutet moren bileten hyne ne nje hale tjeter.

Deshira e vogelushit
Kohet e fundit si shume doktora popullore qe kane dale, na doli dhe nje djale i rrezikshem qe çdo gje qe thoshte i behej realitet. Te gjith te familjes ishin te gezuar sepse i beri shume te pasur dhe nje dite ishin mbledhur te gjithe te afermit hallo,teze,daja dhe po kenaqeshin nga çudirat e çunit.
Babai i tij i nevrikosur nga zhurma e madhe e godet çunin e vogel me shpulle dhe çuni me nje te bertitur te madhe tha:
– te vdese babai…,- te gjithe shtangen
vetem kur u degjua nje klithme te komshija (i kishte vdekur burri).

Ferrari dhe Vespa
Ishte njeri dhe kishte blere nje Ferrari te ri dhe po ecte ne autostraden Tirane-Durres. Nderkohe del njeri me vespa dhe e parakalon me shpejtesi Ferrarin. Me poshte takohen prape Ferrari me Vespen dhe te dy ishin duke i dhene me shpejtesi, ky me vespa e pyet kete me Ferrari -:” A i ke dhene ndonjehere Vespes ti?”, ai me ferrari e shef duke qeshur dhe si kthen pergjigje dhe e parakalon. Perseri ky me vespa e arrin kete me ferrari dhe i thote -:”Ho mer ti a i ke dhene ndonjehere vespes apo jo?”. Shoferi i ferrarit e shef duke qeshur dhe si kthen pergjigje perseri. Kur po kthehej shoferi ferrarit nga durresi, shikon kete me vespa qe kishte rene ne nje kanal, dhe ndalon dhe e pyet kete me vespa-” He mo ti qe po me pyesje mua di me i dhene apo jo vespes dhe ke ra vet ne kanal ?”. Ky me Vespa i pergjigjet – : “Po mer shkerdhate muti prandaj te pyeta dy here se nuk dija ku ishin frenat.”

Bjondja ne avion
Nje here nje bjonde diku nga nje vend i Europes fiton nje llotari per te shkuar ne New York.
Bjondja kishte nje bilete economy class. Por kur hyn ajo pa qe karriget ne zonen e mbyllur me perde ishin me te medha dhe me te rehatshme se ate te economy class dhe vendos qe te ulet ne nje nga te parat. Duke pare nje gje te tille disa nga stjuardesat me rradhe u perpoqen qe ta largonin bjonden nga ku ishte ulur per ne vendin e saj. Por bjondja nuk pranonte qe nuk pranonte duke thene qe ‘Une kam fituar llotarine dhe do te shkoj ne New York’. Me ne fund nje nga stjuardesat shkon ne kabinen e piloteve dhe shpjegon se si e kishte hallin. Njeri nga kapitenet e pyet se si eshte zonja. Me te degjuar qe ishte bjonde i thote:
-Degjo me lini mua te flas me te pasi gruaja ime eshte bjonde dhe une di se se te merrem vesh me te.
Ai shkon atje pershperit dicka ne veshin e bjondes dhe bjondja menjehere shkon ne vendin e saj. Te habitur te gjithe stjuardesat e pyesin se si kapiteni arriti ta bindte bjonden. Ai pergjigj:
-Shume thjesht: ‘I thashe qe kjo pjese e avionit nuk shkon ne New York’.

Breket dhe rrushi
Nje fshatar po shkonte ne qytet per te shitur nje kosh me rrush. Gjate rruges duke ecur me gomarin e tij ,i bien nga lart nga nje ballkon, nje pale breke mbi kosh. Nderkohe i afrohen dy vajza dhe e pyesin:
– O xhaje sa e ke rrushin ?
– Shife ! i tha xhaja
– Hiqi pra breket ta shofim rrushin !!!

Ne parajse
Njeri sapo kishte shkuar ne parajse dhe ishte para Shen Pjetrit. Shen Pjetri i thote:
-Hmmm, duhet te shikojme se cfare te vendosim per ty. Ti je sjelle mire kur ishe gjalle, por a ke ndonje gje tjeter per te thene qe mund te me influencoje para se te marr vendimin se ku do perfundosh? Dhe ky tjetri i thote:
-Po ja degjo se c’me ndodhi nje here. Duke ngare makinen ne nje lagje te keqe shoh nje vajze te re qe po perdhunohej nga 7 veta. Une ndalova makinen, dola jashte dhe shkova te ndihmoja vajzen. Iu afrova direkt liderit te tyre, ai ishte 2 metra i gjate, tip muskuloz dhe e kishte trupin gjithe tatuazhe dhe “body piercing”. Pasi ishim balle per balle une i kapa unazen qe ai kishte ne hunde dhe ia shkula nga hunda me force duke i thene “Ndaloni cfare jeni duke i bere asaj vajze se ndryshe te gjithe i keni punet keq me mua.”
Shen Pjetri thote: -Uau, jam shume i impresionuar. Por kur te ka ndodhur kjo ngjarje ty?
-Para 2 minutash

Gjirokastriti

Nje gjirokastrit i thote babait: “Kam gjetur nje goxha vajze nga Tirana do ta marr”. Dhe babai: “Mire, mire, po rrugen kush e paguan” ?

Ne avion
Zoterinj, komandanti i aeroplanit ju paralajmeron,se avioni po rrezohet, dhe i lutet zoterinjve pasagjere qe ti mbajne pasaportat me dhembe, duke evituar kaosin e zakonshem qe ndodh per njohjen e kufomave.

Humbas pensionin
– Do te te jap nje ilaç qe do te te rinoje 20 vjet, megjithese je 65 vjeçar.
– Mos se humbas pensionin…

Burri Grindavec

Nje burre ishte shume grindavec. Gjithmone do ta gjente nje sebep per t’u zene me gruan e tij sidomos per mengjesin. Kur i bente veze te ziera i thoshte pse mi bere te ziera i doja te skuqura, kur ja bente te skuqura i thoshte pse mi bere te skuqura une i doja te ziera.Nje mengjes gruaja per te mos i bere llafe i shoqi ja beri njeren veze te skuqur dhe tjetren te zier dhe ja vuri perpara. Por i shoqi qe nuk rrinte dote pa u grricur i tha- Kete qe e ke skuqur e doja te zier dhe kete qe e kezier e doja te skuqur.

Polici dhe djali
Nje polic pyet djalin
– Cfare do behesh kur te rritesh?
– Polic babi
– Shume mire se kjo eshte nje pune e vleresuar nga te gjithe,por ka nga ato qe jane inteligjente dhe ka nga ato qe jane TOK TOK (i bie tavolines)
– O ba ra dera
– Rri se e hap une

Kush e vodhi molekulen?
Ne Shqiperi del ligji qe te gjithe policat duhej te ishin me shkolle te mesme, mirepo nje polic nuk kishte shkolle te mesme, keshtu qe shefi vete dhe i thote ketij te fundit:
– Duhet te besh nje shkolle te mesme,- i thote -se ndryshe do te pushojne.
– Mire, – i thote ky polici,- do bej si do bej do ta bej te mesmen. Vazhdon shkollen e mesme polici, mirepo gjithe naten bente sherbimin dhe kur vinte ne shkolle vetem gjume flinte. Nje dite mesuesi i kimise po shpjegonte rreth shperberjes se molekulave edhe po shpjegonte se 3 molekula kaluan ne Nacl edhe 2 ne sulfir…
– Po dy te tjerat kush i mori?,- pyeti mesuesi me qellim qe nxenesit te gjenin problemin.
Polici e degjon, nxjerr shkopin edhe fillon t’i rrahe nje nga nje te gjithe.
– Nxirrni molekulen, kush e mori molekulen se e vrava! Kot jemi polica ne, mos kapim dot kush i mori dy molekulat?
Profesori i kimise vendos qe t’i thote shefit rreth asaj qe ndodhi:
– Ore po mire o ai polici tend le qe tere diten fle gjume ne klase po dje u ngrit edhe i rrahu te gjithe qe te gjente kush i kishte mare dy molekulat…
– Oh lere se i ka vjedhur vete ai qe ben keshtu, – pergjigjet shefi

Polici ne sherbim
Nje dite polici pyeti shefin:
-Ku e kam sherbimin sot?
Shefi i thote:
-E shikon ate driten e kuqe atje larg? Deri atje e ke sherbimin- i thote shefi. Niset polici per sherbim. Pas tre kater oresh shefi del per kontroll, policin s’e gjen ne vendin e sherbimit. Mbas dhjete oresh vjen polici me nje fryme tek shefi. E pyet shefi
– Ku ishe?
-polici i pergjigjet:
– Ajo drita e kuqe ishte drite makine, une ndoqa driten e kuqe deri sa mbarova sherbimin.

Polici dhe Pinguini
Nje polic e kap nje pinguin ne rruge dhe e con ne stacionin e policise.
Kur e sheh shefi pinguinin, i thote policit:
– Coje atje ku e ka vendin, ne kopshtin zoologjik.
Pas 2-3 oresh, polici po shetitej me pinguinin neper qytet.
“Po pse nuk e ke cuar atje ku te kam thene”, e pyeti shefi policin.
“Ishim ne kopshtin zoologjik, tani po shkojme ne kinema!”, ia kthen polici

Policet
Perse policet  naten kur flene gjume tek koka e krevatit mbajne dy gota me uje, njeren bosh e tjetren plot?
Sepse, nese u del gjumi naten dhe kane etje, pine uje dhe nese nuk kane etje, nuk pine.

Polici dhe bjondinat…

Nje polic po ecte rruges ne pune te vet.
Pas tij po ecnin dy bjondina, por nga ato ama, sic i dini vete!
Duke ecur, policit i kruhet koka, dhe ai pa e hequr kapelen fare, vazhdon te kruaje koken!
Bjondinat, sa po e vejne re ia plasin me te madhe per te tallur policin!
Uuuaaaaa, shikoje si po e kruan koken polici pa e hequr kapelen!
Polici i degjon se po talleshin me te dhe u kthehet duke iu thene:
“Po pse moj, kur ju kruhet b***a juve, hiqni breket ne mes te rruges dhe e kruani”…!!!

Lepuri
Nje lepur hyn nje ushqimore , dhe pyet shitesin.
– Keni karrota?
– Jo. – thote shitesi
Te nesermen i njejti dialog, dhe prape pergjigja eshte JO Edhe diten tjeter , edhe tjetren edhe tjetren.
Pas shume ditesh njera pas tjetres, edhe pse kishte te njejten pergigje, lepuri paraqitet para ushqimores dhe pyet:
– Keni karrota?
Shitesi po lajthiste dhe i thote:
– Te thashe jo, dhe nqs vjen prape ketu, do marr cekic dhe gozhda dhe do te var ne mur per koqesh!!!!!
– Te nesermen lepuri perseri te ushqimorja.
– Ke gozhda?
– Jo, thote shitesi duke turfulluar.
– Po karrota?

Tre Lakuriqet
Tre lakuriqe nate, vendosin te bejne nje gare. Kush pi me shume gjak
Niset i pari dhe kthehet me gojen plot me gjak
– Ku e pive gjithe ate gjak -pyesin dy te tjeret
– E shifni ate kembanen, -thote i pari – Piva gjakun e priftit qe ishte aty poshte
Niset e dyti, dhe kthehet me buzet gjithe gjak
– Ku e pive gjithe ate gjak, pyesin dy te tjeret
– E shikoni ate kembanen atje, piva gjakun e gjithe banoreve poshte asaj kembanes
Niset i treti, dhe kthehet me ftyren gjithe gjak
Shoket te habitur pyesin
– Ku e pive gjithe ate gjak?
– E shikoni ate kembanen atje?
– Po …
– Une nuk e pashe

Kafshet e pyllit
Kafshet e pyllit donin te ndertonin nje banjo publike ne pyll dhe duhet qe te merrnin fonde ne bashki.
Luani si me i forti tha:
-Do shkoj une.
Shkon dhe kthehet duarbosh.
Pas tij shkon dhe elefanti por edhe ky kthehet duarbosh.
– Do shkoj une nje here -tha gomari.
Te gjitha kafshet filluan te qeshin.
Shkon gomari dhe kthehet me cekun ne dore.
– Si ia bere e pyeten kafshet e tjera?
– Po atje te gjithe gomere ishin kusherinj te mi

Kesulekuqja
Ishte kesulkuqja nje dite dhe po ecte ne pyll, nderkohe shef ujkun qe kercente nga nje ferre ne tjetren. Ajo behet kurioze dhe shkon prane ujkut dhe e pyet:
-O ujk pse i ke syte kaq te medha ??
-Po qe te shof me mire ty o kesulkuqe , dhe nderkohe ujku kercen ne nje ferre tjeter. Kesulkuqja e ndjek perseri dhe e pyet :
-O ujk po veshet pse i ke kaq te medha ?. – Ujku i pergjigjet :
-Po qe te degjoj me mire ty o kesulkuqe “, dhe nderkohe kercen tek nje ferre tjeter. Kesulkuqja nga kurioziteti e ndjek perseri nga mbrapa ujkun tek ferra tjeter dhe i thote:
-O ujk pse i ke dhembet kaq te medhaja ?”, dhe ujku i pergjigjet
-”O kesulkuqe a do na lesh te dhjesim rehat apo jo ??”

WC-ja e pyllit
U mblodhen te gjithe kafshet e pyllit edhe vendosen qe te bejne nje WC te perbashket ku te gjithe mund te kryenin nevojat personale ne menyre qe te mos ndotnin pyllin edhe u tha u be. Çdo muaj te gjitha kafshet mblidheshin edhe diskutonin nese kishte ndonje verejtje per WC, a e pastronin WC apo jo edhe plot gjera te tjera. Si kryetar ishte Luani. Luani ngrihet me kembe edhe pyet nese ndokush ka ndonje shqetesim rreth kesaj WC te re. Lepuri si i friksuar ngre doren edhe thote:
– Me… me…. leje
– Po, i thote Luani, -fol o Lepur.
– Shoko, i thote lepuri, – Xhaxhi Ariu jo vetem qe nuk e ben ne vrime po na perdor edhe si lecke per te fshire bythen