FORMULA 1, ALONSON FITON NË MALAJZI

Nga Dorjan
Shkruar ne 25 Mar 2012 ora 3:41pm

Edhe pse Ferrari dukej në gjendje jo të mirë në nisjen e sezonit të ri në Formula 1, Fenando Alonso ka siguruar vendin e parë në “Sepang”, Grand Priksin e Malajzisë.

Alonso ka marrë fitoren e 28 persona në garën katolike, e cila u ndërpre për më shumë se 50 mina pas nëntë xhirove. Në vendin e dytë ka përfunduar piloti i Sauberit, Sergio Perez ndërsa në të tretin Luiz Hamilton me McLaren.

Pesë vendet e para u plotësuan me Mark Veber dhe Kimi Raikkonen. Në këtë garë Michael Schumacher ka siguruar pikën e parë të sezonit pasi përfundoi në vendin e 10. Pas tij u rendit kampioni i botës në fuqi, Sebastian Vetel.