HUMOR DHE ANEKDOTA…

Nga Dorjan
Shkruar ne 18 Apr 2012 ora 7:13pm

 

 

 

 

 

 

 

 

Nje cigane i afrohet nje burri te trishtuar dhe i thote:
– Te them fatin tend?
Zoteria pranon. Cigania merr doren e tij dhe pasi e shikon i thote:
– Mos ki frike. Rete do te prishen. Stuhia do te kaloje. Dhe perseri qielli do te kthjellohet per ty…
Dhe zoteria duke e nderprere i thote:
– Zonje, une kerkova qe te me thuash fatin tim jo parashikimin e kohes!
 

*************

– Genti, nuk te vjen turp qe lepin torten?
– Eshte e paster gjuha ime mama…

**************

– Genti u kthye ne dyqan me lapsin qe kishte blere para tre ditesh. Shitesi e pyet pse e ktheu mbrapa, dhe Genti pergjigjet:
– Ben shume gabime ortografike!

***************

Vellai: – Mami, Genti po ha gazeten.
Mamaja: – Nuk ka gje, e djeshme eshte.

***************

– E le vajzen tende qe te dali me kete rrugac?
– E pse jo?
– Po nuk e di? Ka bere 7 vjet burg!
– Aaaaaa, mashtruesi, mua me tha vetem 2 vjet!

***************
– Si ka mundesi qe nuk qe nuk e godite lepurin?
– Do ta shpjegoj menjehere. Vraponte vetem zig-zag. Dhe une qelloja tek zig, ndersa ai gjendej tek zag.  

***************

Ne stacion:
– Genti, pse je i merzitur?
– Me ler rehat! Humba trenin…
– E cfare u be… I yti ishte qe merzitesh?

****************

Ne nje varrimin e nje te pasuri, kishin shkuar shume njerez, por njeri dukej shume i trishtuar. Qante me ngasherim..
Dikujt i erdhi keq, dhe iu afrua ta ngushelloje.
– Ishte njeri i afert i juaji?
– Jo, aspak!
– Po atehere perse qani?
– Sepse nuk jam njeri i afert i tij, qe ti marr pasurine…

*****************

Nje fshatar, kishte future kaun e tij nen zgjedhen prej druri, dhe i bertiste:
– Hajde, ec, bravo Laro, Zeshko!
– Pse e therret kaun me dy emra, e pyet njeri?
– Degjo, emri i tij eshte Laro, por, meqe kau tjeter, qe e ka emrin Zeshke, eshte i semure, therras qe te dy emrat, qe te mos kuptoje Larua, se po e terheq vetem plygun!

****************

Gjykatesi:
– Domethene keshtu! Brenda ne kishe, me nje dore beje kryqin dhe me doren tjeter vidhje eee?
I akuzuari: – Mjere une, zoti gjykates. Por nuk e dinte e majta se cbente e djathta!

******************

Aktori (qe nga skena duke luajtur Rikardon 3 te Shekspirit):
– Nje kale! Nje kale. Mbreterine time per nje kale!
– Te prish pune te jete gomar? Therret dikush nga poshte, qe te krijonte atmosfere qesharake.
– Jo! Ngjitu, te pres! I pergjigjet i gatshem aktori qe nga skena.

*******************

Doktor, duhet te na beni ulje cmimi, per viziten. Mos harroni se burri im e solli i pari gripin ne lagje!…

******************