Klasifimi i 10 objekteve me te shtrenjta ne llojin e vet

Nga Dorjan
Shkruar ne 15 Apr 2012 ora 9:11pm

1. CHAMPAGNE 35.000$

Anija e mbytur ne detin Baltik ne fillimin e viteve 900,e cila mbante mbi 2ooo shishe Champagne te llojit “Heidsieck Monopole”.

2. Prenotimi prej  60.000€

Kushdo do te deshironte te kalonte nje nate tamam si ne enderra ne Hotelin “President Wilson” ne suiten e saj me emrin “Royal Penthouse Suite” e cila perbehet nga : 10 dhoma,7  tualete,te gjitha te nje luksi te larte po cmimi ama, goxha i “kripur”.

3. BICIKLETA E ARTE  80.000€

Bicikleta e lare ne flori te paster,e mbushur me diamante,e prodhuar nga finlandezet Aurumania.Nje ekzemplar i eshte shitur nje klienti te panjohur Italian.

 

4. VERE  500.000$

6 shishe e “Screaming Eagle Cabernet Sauvignon” e vitit 1992 jane blere ne nje ankand me qellim bamiresie nga nje ish adminastrator,i urdheuar nga Cisco Systems per kete shifer marramendese.

 

5. Makine Garash40.000.000$

 

Makina e garave Dodge Tomahawk e cila arrin 100km/h per 2,5 sekonda dhe ka motorin e nje Dodge.Motorri sic shihet  eshte  ne nje trup impakt me shasine.

 

6. KITARRA 2.700.000$

Nje kitarre Fender Stratocaster e cila eshte e firmosur nga shume Yje te muzikes,midis te cileve  Paul McCartney, Mick Jagger, Sting ed Eric Clapton,i eshte shitur ne nje ankand ne vitin 2005  nje familjeje  ne Qatar.

 

7. CELULARI 2.970.000€

iPhone 3GS Supreme Rose i Stuart Hughes,nje model i vitit 2009,i lare ne flori te kuq dhe diamantesh prej 7.1 karatesh.Jane realizuar vetem pak dhe ekzskluzisht per persona te vecante.

8. MAKINE GARASH 23.000.000$

Nese per te gjithe nje Buggati mund te duket e shtrenjte per t’u blere,atehere mundesisht ju duhet t’a dini qe nje makine F1 e asaj kohe kushton edhe me shume.Nje Mercedes prodhim i vitit 1954 eshte shitur ne 1992 per plot 23 milione euro.

9. ORA 24.000.000$

Ora e dores Haute Joaillerie Watch e markes  Chopard,e realizuar me diamante prej 163 karatesh,eshte shitur ne vitin 2000 me nje shifer shume here me te madhe sesa ajo e gureve te cmuar dhe kjo per shkak  te kskluzivitetit te fatures.

10. PIKTURA 140.000.000$

Eshte shifra e paguar nga kinematografi amerikan per nje Pollock te vitit 1948,e realizuar natyrisht me tekniken e preferuar nga artisti: patinim mbi pelhuren gjigande duke mbajtur ne duar qeska boje me fundet te cpuara.