Aktualitet

Miniera e Bulqizës, aty ku luftohet për jetë a vdekje

Miniera e Bulqizës, aty ku luftohet për jetë a vdekje

Shkruar ne 08 Aug 2012 ora 11:15am

Në galeritë e minierës së Bulqizës, çdo ditë punohet pa asnjë masë sigurie për të fituar bukën e gojës. Askush nuk pyet për ta, për jetët e tyre, për atë minierë ku fitohen miliona në kurriz të luftës për të mbijetuar, për bukën e gojës… Punëtorët e kësaj miniere pranojnë të luajnë me rrezikun për jetën, pasi është e vetmja mundësi për të fituar bukën e gojës… Administratorët e pronarët e kësaj miniere që u siguron të ardhura marramendëse duket sikur nuk jetojnë në të njëjtin realitet me ne, një jetë e humbur për ta…

Permalink  |  Taguar me: ,
Rudina Magjistari: Ndjesitë e fustanit të bardhë

Rudina Magjistari: Ndjesitë e fustanit të bardhë

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 2:20pm

Rudina Magjistari, prezantuesja e dashur e ekraneve shqiptare, ka përjetuar këtë javë emocione të veçanta, ndërsa është gjendur për herë të parë nën petkat e nusërisë. E zgjedhur nga stafi i “Geraldina Sposa”-s si personazhi që do të mbyllte këtë vit sfilatën me fustanet e reja të nusërisë, Rudina ia doli të sfilonte mbi pasarelë me sigurinë e një modeleje. Lidhur me këtë eksperiencë, por edhe me faktin në e imagjinon ose jo Rudina veten me të bardha, ‘nusja e nderit’ rrëfen për faqet e “Bluetooth” detajet… Cilat ishin ndjesitë që ju shoqëruan në këtë eksperiencë si ‘nuse nderi’…

Një milion shqiptarë emigrantë në BE

Një milion shqiptarë emigrantë në BE

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 8:07pm

Jetojnë rreth 20 milionë emigrantë në Europë, shifër e barabartë me  4% të popullsisë së 27 vendeve të BE-së

Komisioni Europian botoi raportin e tretë vjetor mbi azilin dhe emigracionin. Në të Shqipëria përmendet vetëm një herë: “Grupet me numrin më të lartë të rezidentëve në BE me kombësi nga vende të treta në 2009 ishin  Turqia (rreth 2,4 milionë), Maroku (përafërsisht 1,8 milionë) dhe Shqipëria (rreth 1 milion banorë)” lexohet në raportin e Brukselit, të paraqitur ditën e premte, më 1 qershor, nga Komisionerja për Punët e Brendshme në BE Cecilia Malmström.

Sipas këtij raporti në vitin 2011, gati 10% e emigrantëve të…

Shengen. Do të rivendosen kontrollet në kufi në rast fluksesh të larta

Shengen. Do të rivendosen kontrollet në kufi në rast fluksesh të larta

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 8:00pm

Marrëveshje mes Ministrave të Brendshëm të vendeve ku qarkullohet lirisht, secili shtet do të vendosë në mënyrë individuale. Malmstroem: “E zhgënjyer nga mungesa e ambicies europiane”

Romë, 8 qershor 2012 – Në rast fluksesh të pakontrolluara, secili shtet i  hapësirës Shengen mund të vendosë në mënyrë të pavarur  rivendosjen e kontrollit kufitar, pa kërkuar leje nga Komisioni Evropian. (more…)

Babai i dy fëmijëve i vë flakën vetes në malin e Tomorrit, vdes në spital

Babai i dy fëmijëve i vë flakën vetes në malin e Tomorrit, vdes në spital

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 6:14pm

 

Ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit të sotëm në Qendrën Spitalore “Nenë Tereza”, 55-vjeçari nga Policani, Flamur Guri, i cili u vetëdogj pasditen e djeshme, në vendin e shenjtë Kulmak, në Malin e Tomorrit.

Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të QSUT-së, sipas të cilave Guri ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm, për shkak të djegieve të shumta në trup.

55-vjeçari nga Policani, baba i dy fëmijëve, kishte marrë një taksi që nga banesa e tij, deri në vendin e shenjtë, ku i ka vënë flakën vetes pasi është lyer me benzinë, në kushte depresioni.

Me të mbërritur në vendin…

Lëkundje tërmeti në Tiranë dhe Elbasan, epiqendra në Maqedoni

Lëkundje tërmeti në Tiranë dhe Elbasan, epiqendra në Maqedoni

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 4:58pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANË – Lëkundje sizmike janë ndier sot në Tiranë si dhe në afërsi të Elbasanit e Librazhd.

Sipas informacionit zyrtar nga Instituti Sizmiologjik, tërmeti ka rënë mesditën e sotme rreth orës 12:30, ndërkohë që epiqendra e tij ka qënë Maqedonia.

Tërmeti ka patur intensitet 3-4 ballë. Sipas Institutit Sizmiologjik nuk ka patur dëme materiale apo të lënduar në njerëz.

Plagosi me armë vëllain, arrestohet 34-vjecari

Plagosi me armë vëllain, arrestohet 34-vjecari

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 4:56pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANË- Uniformat blu të kryeqytetit, kanë vënë në pranga dy persona gjatë pasdites së djeshme, nën akuzën për plagosje me dashje dhe vrasjes me dashje, të mbetur në tentativë.

Në njoftimin për mediat, Policia e Tiranës bëri të ditur se të arrestuarit janë 34 -vjeçari, Kliton Ismail Vrapi dhe 25-vjeçari Fatjon Hasan Abdyli, të dy nga Tirana.

Policia sqaron se, pas një konflikti pronësie, Kliton Vrapi ka plagosur me pistoletë të vëllain e tij, 48-vjeçarin Arben Vrapi.  (more…)

Fier, përplasen dy automjete, plagosen 4 nxënëse

Fier, përplasen dy automjete, plagosen 4 nxënëse

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 4:53pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

FIER- 4 nxënëse të një shkolle 9-vjecare janë plagosur lehtë, ndërsa kalonin rrugën. Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në aksin rrugor Qarr-Levan, në rrethin e Fierit.

Sipas policisë, një automjet është përplasur me një furgon në këtë aks rrugor, ndërsa aksidenti ka sjellë përplasjen edhe të 4 nxënësve, të cilat ishin duke kaluar rrugën.

4 vajzat janë transportuar në spitalin e Fierit dhe pasi kanë marrë mjekimin e nevojshëm ato janë larguar prej andej. Ndërkaq, fraktura të rënda ka pësuar si pasojë e aksidentit, drejtuesi i automjetit, i cili është jashtë rrezikut për jetën.

Tunizi, i prenë kokën, sepse ndërroi fenë dhe u bë i krishterë

Tunizi, i prenë kokën, sepse ndërroi fenë dhe u bë i krishterë

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 3:59pm

 

Nga musliman i gjallë, në një i krishterë … i vdekur.

Ky ishte dënimi që fanatikët në Tunizi, i dhanë një myslimani, i cili zgjodhi të ndryshonte fenë duke u konvertuar në i krishterë dhe nuk pranoi të kërkonte falje.

Në video dëgjohen lutjet në arabisht, që dënojnë Krishtërimin dhe thonë “Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i dërguari i tij”.

Pastaj nën klithmat “Allahu Ekber”-Zoti është i madh ekzekutuesi i preu kokën për dy minuta djalit të ri, për ta ndëshkuar, sepse i ktheu shpinën Allahut.

Prishja e fejeses, 20-vjeçarja vret veten. I ati: s’e perballoi dot

Prishja e fejeses, 20-vjeçarja vret veten. I ati: s’e perballoi dot

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 3:53pm

ELBASAN- Një 20-vjeçare nga një fshat i zonës së Dumresë i ka dhënë fund jetës duke u vetëmbytur në një rezervuar. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Gjyralë të Elbasanit, në pasdreken e djeshme, ku Refie Kotollaku në kushtet e një depresioni është vetëmbytur në rezervuarin “Gote” të fshatit. Trupi i saj u nxor nga thellësitë pasditen e së mërkurës, ndërsa kishin mbërritur edhe forcat polumbare të ‘Reneas’ për ndihmë. Nga hetimet paraprake rezulton se 20- vjeçarja kohët e fundit kishte përjetuar në mënyrë dramatike prishjen e dy fejesave të saj.