art & kulture

Verona, Saimir Pirgu shkëlqen në kryeveprën moxartiane

Verona, Saimir Pirgu shkëlqen në kryeveprën moxartiane

Shkruar ne 30 Jun 2012 ora 2:33pm

Me ngjyrat e zërit të tij, frazat muzikore, diksionin dhe frymëmarrjet moxartiane, tenori shqiptar Saimir Pirgu shkëlqeu me rolin e Ottavios në “Don Giovanni-n” e Mozart-it, operën që çeli sezonin veror të Arenës së Veronës.

Kësaj here nën firmën e Franco Zeffirelli, sipas shtypit italian, “Don Giovanni” është një eveniment artistik i veçantë, pasi vihet në skenë për herë të parë në një anfiteatër romak, duke u ndeshur me veçoritë e akustikës së një skene të hapur dhe me vështirësitë komplekse që ajo paraqet për muzikën e kryeveprës moxartiane. Një opera superklasike. 

Bazilika e Lindjes shpallet “Trashëgimi Botërore”

Bazilika e Lindjes shpallet “Trashëgimi Botërore”

Shkruar ne 30 Jun 2012 ora 2:30pm

UNESCO ka votuar për dhënien e statusit “Trashëgimi Botërore” Bazilikës së Lindjes, në qytetin palestinez të Betlehemit në Bregun Perëndimor.

Kisha është konsideruar nga të krishterët si vendi i lindjes së Jezu Krishtit. Marrja e statusit “Trashëgimi Botërore” shihet si një detyrim shtesë për bashkësinë ndërkombëtare që ta ruajë atë.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore i UNESCO-s në Shën Petersburg të Rusisë, votoi me 13 vota për, gjashtë kundër dhe dy abstenime. Masa u miratua pavarësisht kundërshtimeve nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara.

Palestinezët i patën bërë thirrje UNESCO-s që ta marrin në konsideratë kërkesën “urgjente” për dhënien e statusit “Trashëgimi Botërore”,…

“Kosova” e Jusuf Buxhovit, libri më i shitur në panairin e Prishtinës

“Kosova” e Jusuf Buxhovit, libri më i shitur në panairin e Prishtinës

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 2:31pm

 

Në konferencën për media, në mbyllje të Panairit të librit, kreu i Shoqatës së Botuesve të Kosovës, Daut Demaku, ka prezantuar edhe listën e librave më të shitur. Sipas analizës së tyre, libri më i shitur del të jetë vëllimi “Kosova” i Jusuf Buxhovit. Por Demaku nuk ka qenë në gjendje të tregonte numrin e saktë të shitjes së kësaj vepre. Madje, ka folur pak edhe për mënyrën se si kanë ardhur deri te lista.

“Botuesi nuk e ka treguar numrin e saktë, por sipas parametrave tanë dhe analizës që e bëjnë organizatorët del që është më…

Fate në luftën e Kosovës, një përjetim nga Mirela Oktrova

Fate në luftën e Kosovës, një përjetim nga Mirela Oktrova

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 1:56pm

Drama njerëzore e luftës në Kosovë dhe personalitete të shkatërruara nga vuajtja reflektohen në fotografitë që gazetarja Mirela Oktrova ka prezantuar në ekspozitën e saj “Fate lufte”.

E çelur paraditen e sotme, në kuadër të përvjetorit të 13-të të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ekspozita e Oktrovës është një pasqyrim i punës së saj 3 mujore në Kosovë, kur shoqëronte misionin që evakuoi refugjatët e Kosovës nga Maqedonia në Gjermani. “Kjo ekspozitë fotografike është një dëshmi. Është përjetimi më i fortë i jetës sime. Janë fate njerëzish të nëpërkëmbur nga lufta”, tha Mirela Oktrova në çelje të…

“Skëndërbeu”, opera që na rikthen në vitet 400

“Skëndërbeu”, opera që na rikthen në vitet 400

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 1:54pm

Opera “Skëndërbeu”, e konsideruar si një nga veprat më të arrira muzikore me karakter kombëtar, rikthehet në këtë 100-vjetor të Pavarësisë ne një megaproduksion.

Kështu e ka cilësuar drejtori i Teatrit Kombëtar të Opera dhe Baletit, Zhani Ciko operën e kompozitorit Prenk Jakova që do të shfaqet premirë në datën 18 qershor nën regjinë e italianit Carlo Saleti.  (more…)

Të mahnisin, nuk janë fotografi, janë piktura

Të mahnisin, nuk janë fotografi, janë piktura

Shkruar ne 11 Jun 2012 ora 5:34pm

Këto vepra arti të pabesueshme nuk janë fotografi, por piktura akriliku. Të realizuara nga artisti kanadez Jason de Graaf, ato ngjajnë krejt si foto për shkak të fokusimit në detaje. Pikturat hiperrealiste janë bërë një trend tani.

 

 

 

 

 

(more…)

Anija e Ismail Qemalit në një monedhë Austriake

Anija e Ismail Qemalit në një monedhë Austriake

Shkruar ne 11 Jun 2012 ora 1:32pm

Anija e Lloyd-it austriak “Brünn”, që sho qëroi Ismail Qemalin dhe 14 patriotët e tjerë, nga Trieste në Durrës, për të Shpallur Pavarësinë, është vënë në një monedhë argjendi austriake. Ajo është stampuar në vitin 2006 ekzaktësisht në 7 qershor. Vlera e saj është 20 euro, me diametër 34,00 mm dhe peshë 20.00 g. Mësohet se ka në treg 50 mijë të tilla. Nga njëra anë e monedhës është pikërisht anija “e” Ismail Qemalit, e cila për austriakët ka rëndësi si një prej anijeve më të rëndësishëm të marinës tregtare të tyre në portin e Triestes. Në njërën…

134 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

134 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Shkruar ne 11 Jun 2012 ora 1:29pm

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, e para organizatë politike mbarëshqiptare brënda në Shqipëri, mbush sot (10 Qershor), 134 vjet nga formimi i saj (1878). Me një platforme ideologjike e një program politik kombëtar, me një strukturë organizative të shtrirë në të gjithë viset shqiptare e të përbërë nga organet lokale e qëndrore, me ushtri dhe me një veprimtari të gjerë propagandistike dhe kulturore, Lidhja Shqiptare e Prizrenit luftoi për çlirimin e vëndit nga robëria osmane, për mbrojtjen e tërësisë territoriale të atdheut dhe për formimin e shtetit shqiptar. 

‘Non c’è dolcezza’ – Romani i fundit i Anilda Ibrahimit

‘Non c’è dolcezza’ – Romani i fundit i Anilda Ibrahimit

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 8:20pm

 

Del në treg vepra “Non c’è dolcezza” romani i ri i shkrimtares shqiptare Anilda Ibrahimi, i shtëpisë botuese Einaudi.  Pas romaneve “Rosso come una sposa” dhe “L’amore e gli stracci del tempo”, Anilda sjell një histori miqësie mes dy fëmijësh që zgjat gjithë jetën, dy vogëlushe, Eleni e Lila që lexuesi i ndjek deri sa bëhen vajza e gra e …nëna.

 

Ironia dhe aftësia e madhe rrëfyese e shkrimtares me origjinë nga Vlora, shpalosin në faqet e romanit që ka në sfond një Shqipëri në ndryshim të vazhdueshëm sociopolitik. Por historia që ajo sjell për lexuesin është me fryme universale,…

Shqipëria në pasqyrën e kinemasë

Shqipëria në pasqyrën e kinemasë

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 8:15pm

 

Një Vend që ndryshon në syrin e regjisorëve të tij Nga Alessandro Leogrande

Kinemaja mund të jetë pasqyrë e një vendi dhe e transformimeve të tij, pasqyrë e gjuhës, ëndrrave, anktheve, traditave, shumë më tepër se artet e tjera. Revista e sapo mbyllur në Romë, “Shqipëria në kinemanë e saj” spikati si një dritare e rëndësishme për të kuptuar – përmes evolucionit të kinematografisë që pasoi rënien e komunizmit – ndryshimet e mëdha të vendit të shqiponjave. Të atij që për ne italianët është “vendi përballë”, siç thotë titulli i filmit të bukur të Roland Sejkos, kurator i…