art & kulture

Dora d’Istria, princesha me origjinë shqiptare

Dora d’Istria, princesha me origjinë shqiptare

Shkruar ne 08 Jun 2012 ora 6:28pm

Tiranë – Figura e princeshës me origjinë shqiptare, Dora d’Istria, personaliteti i saj dhe kontributi i rëndësishëm në Pavarësinë e Shqipërisë ishin në qendër të konferencës që u zhvillua sot, në Muzeun Historik Kombëtar në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë.

I pranishëm në konferencë, studiuesi Antonio D’Alessandri, shkrimtar i monografisë së Dora d’Istrias tha se, domenthënëse për të janë studimet që ajo i dedikoi kombit shqiptar. “Në vitet ’60-’70 të shek.XIX u krijua një rrjet intelektual që kishte për qëllim njohjen e kombit shqiptar në sytë e opinionit publik europian. Dora d’Istria ishte një nga personazhet më të rëndësishme të këtij rrjeti…

Kinema, Viti Zero

Kinema, Viti Zero

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 5:02pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANE – Kanë kaluar më shumë se 35 vjet që kur Alfred Hitchock drejtoi filmin e tij të fundit, Family Plot (Komplot Familjar) (1976). Në dekadat në vazhdim, rëndësia e tij në kinematografi nuk është venitur. Mjeshtër i suspancës, ai ishte një artist i talentuar, besnikëria e të cilit ndaj thënies trego por mos fol e çoi atë drejt niveleve të larta të kompleksitetit duke e përpunuar stilin e tij unik kinematografik. Leksioni im për filmat e Hitchock-ut në Universitetin e Arteve më dha mundësinë për të shprehur pasionin tim për një vepër të tërë pune, apeli i së…

Pelinku: Dashuria… dhe pengu im i hershëm

Pelinku: Dashuria… dhe pengu im i hershëm

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 3:35pm

TIRANË- Vetëm mbetëm plako, të gjithë morën arratinë,fëmijët, nipërit, mbesat, nga sytë këmbët, sikur të ishte i mallkuar ky vend kaq i bukur!”. Drita Pelinku i thotë këto fjalë, në një simfoni heshtjeje në sallën e boshatisur të Teatrit Kombëtar. Ka kaq dhimbje në këto fjali, e Pelinku, përmes forcës së zërit të saj e përçon këtë ndjesi ndër ne. Monologu i saj, është pjesë e dramës “Përjetësisht dashuria”, shkruar nga Mihal Luarasi dhe nën regjinë e tij, në kuadër të “teatrit të tij të shqetësuar”.  (more…)

Vdes shkrimtari amerikan Ray Bradbury

Vdes shkrimtari amerikan Ray Bradbury

Shkruar ne 07 Jun 2012 ora 3:33pm

UASHINGTON-Ray Bradbury, një nga shkrimtarët më të njohur të fantashkencës, vdiq në moshën 91 vjeçare.

Bradbury ndoshta mbahet mend më shumë për romanin e tij të vitit 1953, Fahrenheit 451, që bën fjalë për një shoqëri futuriste, ku djegia e librave është politikë zyrtare. Shpreh e përshkruar si një histori rreth të keqes së censurës, Bradbury thoshte se libri kishte të bënte me televizionin që po shkatëronte interesin e njerëzve për letërsinë.  (more…)

Gjirokastër, SOS për banesën 300 vjeçare te Skendulave

Gjirokastër, SOS për banesën 300 vjeçare te Skendulave

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:31pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

GJIROKASTËR- Shtëpia 300- vjeçare e Skendulave, në lagjen Palorto të Gjirokastrës, rrezikon të kthehet në një rrënojë, për shkak të mungesës së investimeve. E klasifikuar si një ndër 7 banesat më të bukura në Ballkan, kjo godinë e vjetër po mbahet në këmbë vetëm nga investimet dhe puna e pronarit të saj, Nesip Skënduli.

“Kjo godinë tregon jo vetëm identitetin e paraardhësve të familjes sime dhe vlerat e tyre, por është dëshmi e të gjithë Gjirokastrës, madje edhe më shumë”, tregon Skënduli.  (more…)

‘Sodoma’, nje liber per diktaturen e tranzicionin

‘Sodoma’, nje liber per diktaturen e tranzicionin

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:29pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANE-Këto ditë, nëpër libraritë tona lexuesit mund të interesohen për një libër të ri, të një autori të padëgjuar dhe të panjohur më parë. Quhet Rami U. Sabriu dhe vepra e tij mban titullin “Sodoma”. Nëse e merr në duar për t’i hedhur një vështrim, siç ndodh për çdo libër para se të vendosësh për ta blerë, vëmendja të përqendrohet tek madhësia e tij, 436 faqe, dhe tek titulli i tij SODOMA, që për shumë vetë edhe mund të jetë i pakuptueshëm, duke mos ditur se çfarë përfaqëson ky emër. Por jam i sigurtë se çdokush që e ka marrë…

Shpëtimi i hebrenjve nga Shqipëria, një libër në serbokroatisht

Shpëtimi i hebrenjve nga Shqipëria, një libër në serbokroatisht

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:26pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANË- Në kuadër të aktiviteteve lidhur me 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë u promovua në Sarajevë botimi në serbokroatisht i librit “Shpëtimi në Shqipëri” të autorit Harver Sarner dhe dokumentari me të njëjtin titull i autorëve nga Prishtina, Alush Gashi dhe Dardan Islami.

Aktivitetin e hapi Kryetari i Bashkësisë Hebreje i Bosnje dhe Hercegovinës, Jakob Finci, i cili ndër të tjera shprehu nderimin dhe falenderimin për popullin shqiptar për gjithë çfarë ka bërë për shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri dhe Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore.  (more…)

Lufter Xhuveli promovon librin “bimët dhe shqiptarët”

Lufter Xhuveli promovon librin “bimët dhe shqiptarët”

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:25pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

ELBASAN- “Bimët dhe Shqiptarët” titullohet libri i promovuar të martën në Elbasan me autor profesor Lufter Xhuveli, kwshilltar i Kryeministrit dhe kryetar i Partise Agrare. Promovimi i librit është iniciuar nga Lidhja e Shkrimtarëve “Kostandin Kristoforidhi” me pjesëmarrjen e prefektit të Qarkut Shefqet Deliallisi, fermerëve, intelektualëve si edhe poetëve të qytetit. “Bimët dhe Shqiptarët” u cilësua nga të pranishmit si një libër befasues me një këndvështrim të ri për bimët, ku shkenca, studimet, zbulimet, gërshetohen me historinë, arkeologjinë, poezinë, pikturën, topinimet, etimiologjinë, proverbat mitet dhe legjendat.  (more…)

Dalin për herë të parë partiturat e muzikës së “Skënderbeut”

Dalin për herë të parë partiturat e muzikës së “Skënderbeut”

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:24pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANE – Botohen sot, për herë të parë, pjesë nga partiturat e muzikës së filmit të Skënderbeut. Ato janë gjetur gjatë këtyre muajve në arkivat ruse, ku “preheshin” që prej vitit 1952, kohë në të cilën Çesk Zadeja shkroi në Moskë. Ka qenë djali i Zadesë, Albani, ai që prej kohësh përpiqej të gjente e të sillte në atdhe, një prej punëve më të mira të të atit, punë të cilën ai e pat bërë shumë i ri. “Gazeta Shqiptare” boton sot, faksimile të partiturave në dorëshkrim, që, siç shihet, mbajnë përsipër vulën e arkivave ruse. Muzikologu Vaso Tole…

Sahati i Kalasë së Prezës pritet të kthehet nga Austria

Sahati i Kalasë së Prezës pritet të kthehet nga Austria

Shkruar ne 06 Jun 2012 ora 5:21pm
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sq_SQ/all.js#xfbml=1&appId=314271005302333"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, "script", "facebook-jssdk"));

TIRANE-Sahati i famshëm i Kalasë së Prezës pritet të rikthehet nga Austria, aty ku ndodhet prej vitesh, në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë.

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës, Arbër Kadia tha se, pas vizitës së fundit të ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumçi kanë filluar procedurat për kthimin e saj në vend.

“Sahati origjinal do t’i japë një shkëlqim Kalasë së Prezës, do ta identifikojë atë më shumë dhe do të jetë një pikë e rëndësishme turistike”, tha Kadia.  (more…)