Personazhe

Pjeter Malota dhe Hollywood

Pjeter Malota dhe Hollywood

Shkruar ne 03 Dec 2013 ora 9:56pm

Të paktë janë ata që e dinë se Malota është një ndër shqiptarët e parë që ka thyer akullin për të luajtur në Hollywood. Ndërsa për pjesën tjetër, më të paktë janë ata që e dinë se ai është edhe mjeshtër i arteve marciale. Kolegu i Van Damme ka stërvitur djalin e ish presidentit, Ronald Reagan, dhe deri më tani ka qenë koordinator i më shumë se 26 filmave aksion. Pjetër Malota ka lindur në vitin 1959 në Malësi, në veri të Shkodrës. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka emigruar në vitin 1973, kur ka…

Deputeti shqiptar i Suedisë Avni Dervishi që lobon për Kosovën

Deputeti shqiptar i Suedisë Avni Dervishi që lobon për Kosovën

Shkruar ne 14 Sep 2012 ora 1:25pm

Edhe pse vetëm 15 vjeç, autoritetet jugosllave nuk e kursyen motrën e Avniut të cilën së bashku me babanë i burgosën në vitin 1981. Përballja e vështirë me realitetin e asaj kohe për një shqiptar, nuk ishte e panjohur për Avniun. Njëri prej gjyshërve të tij u vra nga jugosllavët pas Luftës së Dytë Botërore, ndërsa tjetri u dënua me plot 19 vite burgim. Sikur të mos mjaftonin këto, daja e tij po ashtu vuajti 12 vite burg deri sa vdiq në Jugosllavinë e asaj kohe. “E kam ditur që nga fëmijëria se qëllimi im është të…

Permalink  |  Taguar me: , ,
Mark Gjonaj fiton garen per asamblene New York 2012

Mark Gjonaj fiton garen per asamblene New York 2012

Shkruar ne 14 Sep 2012 ora 1:18pm

Mark Gjonaj sapo ka fituar në zgjedhjet lokale në Nju Jork si anëtar i asamblesë së qytetit. Ai udhëhoqi gjithë garën përballë rivales së tij Naomi Rivera dhe fitoi me rezultatin 47.5% kunder 44.4% të kundështares.

Shqiptarët e Nju Jorkut u treguan të disiplinuar dhe shumë të organizuar në procesin e votimit duke bërë të mundur fitoren e shqiptarit të parë si përfaqësues i tyre në asamble.

Lufta politike u organizua në mënyrë delikate dhe me jo pak peripecira, duke patur shkëmbime batutash për strategjitë e ndjekura nga dy rivalët. Megjithatë, komuniteti shqiptar prej…

Permalink  |  Taguar me: ,
Eliza Dushku: dear Albania!

Eliza Dushku: dear Albania!

Shkruar ne 02 Sep 2012 ora 10:07pm

“E dashur Shqiperi. Gjithnjë kam qënë kurioze për ty dhe jam ndjerë e magjepsur nga misteri rreth teje. Unë jam një shqiptaro-amerikane nga Bostoni. Gjyshërit e mi emigruan në Amerikë në vitet 1920; ata ikën nga kjo jetë përpara se unë të lindja. Babai më ka mësuar që të ndihem krenare për gjakun tim shqiptar dhe tani erdhi koha që unë të zbuloj arsyen e kësaj krenarie”.

Me këto fjalë e nis aktorja Eliza Dushku videon promocionale për një dokumentar mbi Shqipërinë. Ky dokumentar ka të bëjë me vizitën e saj në Shqipëri gjatë vitit të kaluar, se bashku…

Adele: Do bëhem me fëmijë

Adele: Do bëhem me fëmijë

Shkruar ne 30 Jun 2012 ora 2:38pm

Këngëtarja e njohur britanike, Adele ka njoftuar se ajo është duke pritur fëmijën e saj të parë me të dashurin e saj Simon Konecki. Cifti rezulton i lidhur prej 6 muajsh.

Këngëtarja e hitit ‘Rolling in the Deep’ konfirmoi sot lajmin përmes një deklarate në faqen e saj, shkruan sot ‘The Sun’.

Në një post të titulluar “Unë kam një lajm”, Adele tha: “Jam shumë e lumtur të ju njoftoj se Simon dhe unë po presim fëmijën tonë të parë së bashku”.

“Dëshira ime ishte që të dëgjoni lajmin direkt nga unë, natyrisht se ne jemi në qiell të shtatë dhe…

Kalendari fotografik më i fundit nga Victoria’s Secret

Kalendari fotografik më i fundit nga Victoria’s Secret

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 2:46pm

Nuk keni arsye që të vishni të brendshme të zakonshme. Në çdo sezon ju ofrojmë mundësi që të bëni zgjedhje interesante për të nxjerrë në pah linjat tuaja.‘Victoria’s Secret’ e ka ndryshuar mendimin tuaj për të brendshmet duke ju ofruar alternativa joshëse çdo muaj. Edhe këtë Qershor, kjo markë nuk bën përjashtim duke ju ofruar një sërë mundësish dhe stilesh të sofistikuara.

Candice Swanepoel paraqitet  joshëse dhe me shumë siguri në vetvete me këto të brendshme. Që të dukeni sa më e bukur dhe të bëni zgjedhjen e duhur, do t’ju vijnë në ndihmë ngjyrat  pana, blu, e gjelbër, rozë, vjollcë…

Rudina Magjistari: Ndjesitë e fustanit të bardhë

Rudina Magjistari: Ndjesitë e fustanit të bardhë

Shkruar ne 12 Jun 2012 ora 2:20pm

Rudina Magjistari, prezantuesja e dashur e ekraneve shqiptare, ka përjetuar këtë javë emocione të veçanta, ndërsa është gjendur për herë të parë nën petkat e nusërisë. E zgjedhur nga stafi i “Geraldina Sposa”-s si personazhi që do të mbyllte këtë vit sfilatën me fustanet e reja të nusërisë, Rudina ia doli të sfilonte mbi pasarelë me sigurinë e një modeleje. Lidhur me këtë eksperiencë, por edhe me faktin në e imagjinon ose jo Rudina veten me të bardha, ‘nusja e nderit’ rrëfen për faqet e “Bluetooth” detajet… Cilat ishin ndjesitë që ju shoqëruan në këtë eksperiencë si ‘nuse nderi’…

Agron Llakaj lë “Klanin” për “Vizionin”

Agron Llakaj lë “Klanin” për “Vizionin”

Shkruar ne 11 Jun 2012 ora 1:52pm

Moderatori dhe humoristi i njohur Agron Llakaj pritet të mbyllë këto ditë kontratën me televizionin “Klan” ku prej thuajse një viti e gjysmë shfaqet në ekran me showquiz-in “Kush do të bëhet milioner”. Ndonëse roli i tij si prezantues është përqafuar nga të gjithë fansat, Agroni duket se ka vendosur të ndryshojë, ndoshta për të shkuar më pranë zhanrit të tij, humorit. Ai është në prag të firmosjes së një kontrate me “Vizion Plus”, ndonëse për formatin e ri nuk janë bërë të ditur ende detaje. Lajmi është konfirmuar nga burime konfidenciale pranë “Vizion Plus” dhe lëvizja e…

Fikrija, e dashura që u vetëvra pas martesës së Qemal Ataturkut

Fikrija, e dashura që u vetëvra pas martesës së Qemal Ataturkut

Shkruar ne 04 Jun 2012 ora 4:53pm

Ataturku nuk ishte një turk i zakonshëm. Kishte lëkurë shumë më të çelët nga bashkëkombësit e tij, me mollëza të kërcyera dhe sy blu të mëdhenj. Ishte truppakët dhe i matur në lëvizje. Rrezatonte energji, madje edhe kur ishte në prehje; sytë e ftohtë i shndrisnin me gjallëri të pazakontë dhe përçonin dritën e gjendjeve të tija kontradiktore”. Këto fjali janë marrë nga libri “Qemal Ataturk, Rilindja e një kombi”, që është në fakt një nga biografitë më të mira të shkruara ndonjëherë për njeriun që ndryshoi Turqinë. I përkthyer nga Xhensila Sinankola dhe nën autorësinë e historianit…

Elton John shtrohet në spital

Elton John shtrohet në spital

Shkruar ne 25 May 2012 ora 3:28pm

Këngëtari britanik Elton John është shtruar me urgjencë në një spital në Los Anxhelos për shkak të një infeksioni të rëndë në rrugët e frymëmarrjes. Kështu citohet në një deklaratë të publikuar në faqen e tij të internetit.

John, 65 vjeç është sëmurë gjatë fundjavës, ndërsa ndodhej për një performancë në Las Vegas.

Si rezultat i sëmundjes ai ka anuluar tre shfaqje të planifikuara për në Las Vegas.